Tehnika

Apvidus automašīnu vinčas: to veidi, plusi un mīnusi

Apvidus automašīnu vinčas, atkarībā no piedziņas veida, var iedalīt trīs lielās grupās – hidrauliskās, mehāniskās un elektriskās.

Hidrauliskās vinčas

Šīm vinčām spoli, uz kuras uztīta trose, griež hidromotors, kas savukārt piedzen šim nolūkam uzstādīts hidrosūknis. Hidrovinču galvenie plusi ir spēja ilgstoši strādāt un izturība pret pārslodzēm. Mīnusi, salīdzinot ar mehāniskajām un elektriskajām vinčām - diezgan sarežģīta uzstādīšana, nav lētas un ja nestrādā motors, nestrādā arī vinča.

Mehāniskās vinčas

Mehāniskajām vinčām piedziņa parasti tiek īstenota ar kardāna palīdzību no speciāli šim nolūkam izveidotas vārpstas sadales kārbā vai ātrumkārbā. Šo vinču galvenais pluss ir drošums – tās nestrādā tikai tad, ja salauž vinčas korpusu vai zobratus. Kā mīnusu var minēt to, ka arī šī vinča, tāpat kā hidrauliskās vinčas, nestrādās, ja nestrādā auto motors. Bet pats bēdīgākais – mehānisko vinču praktiski nav iespējams uzstādīt, ja to nav paredzējusi automašīnas izgatavotājrūpnīca, jo iebūvēt sadales kārbā jaudas noņemšanas vārpstu ir praktiski nereāli.

Elektriskās vinčas

Vinčas ar elektromotora piedziņu ir visizplatītākās pasaulē sava universāluma un salīdzinoši vieglās uzstādīšanas dēļ. Tās sastāv no vadības pults, releju bloka un kopā samontētiem elektromotora, planetārā vai gliemežpārvada spoles ar trosi. Priekšā vinčai izvietots troses uztvērējs (rullīši). Bez vieglās uzstādīšanas, kā vēl vienu plusu jāmin vinčas spēja darboties neatkarīgi no automašīnas dzinēja. Un te uzreiz jārāda arī galvenais mīnuss – vinčas elektromotors tērē lielu strāvu (pie pilnas slodzes pat 400 ampēru), tāpēc pat ar darbojošos motoru nevar vinčoties bezgalīgi. Viens no šīs problēmas risinājumiem ir papildus akumulatora uzstādīšana. Taču jāuzmanās no vēl viena elektrovinču trūkuma – ilgstošāk strādājot ar pilnu slodzi, elektromotors var pārkarst un sadegt, jo aizsardzība pret pārslodzi vinčās parasti nav iebūvēta. Izeja no situācijas ir vienkārša – ilgākas vinčošanās laikā motoru pa brīdim vajag pataustīt – ja pirkstus uz motora nevar noturēt, noteikti jāļauj vinčai atpūsties.

Vinču uzstādīšana

Pasaulē pazīstamākās elektrisko vinču ražotājkompānijas ir Warn, Superwinch un Ramsey. Skaitlis, kas seko vinčas modeļa apzīmēšanai aiz ražotāja nosaukuma, parasti apzīmē vilktspēju mārciņās. Piemēram, Warn 9000 vinčai ir 9000 mārciņu jeb aptuveni 4,1 tonnuvilktspēja. Jāatceras, ka norādīto vilktspēju vinča attīsta uz spoles pirmā tinuma, uz ceturtā tinuma tas jau var būt par trešdaļu mazāks. Latvijā normāla izmēra džipiem parasti uzstāda 8000 vai 9000 mārciņu vilktspējas vinčas.

Pirmajā brīdī vinčas uzstādīšana liekas vienkārša, taču kvalitatīvu uzstādīšanu parasti var veikt tikai pieredzējuši meistari, jo ļoti svarīga ir gan materiālu, gan vinčas montāžas vietas izvēle uz automašīnas.